Dzięki przyjętemu planowi zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich oraz stworzeniu odpowiednich, pasujących do wymogów i potrzeb rozwojowych przepisów prawnych, realnym stało się przyznanie pozwoleń i zamknięcie etapu, koniecznego dla dalszej budowy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo Infrastruktury oceniło 132 wnioski, co przekłada się na dokumentację liczącą ok. 360 tys. stron. Suma mocy, jaka będzie generowana przez farmy wiatrowe, na które wydano pozwolenia we właśnie zakończonej 2. fazie offshore, to niemal 9 GW. Z kolei suma mocy w 1. i 2. fazie offshore to nawet ok. 15 GW.

Zakończenie wydawania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych jest odpowiedzią na potrzeby rozwoju branży offshore i  na konieczność budowania niezależności energetycznej Polski. Energetyka wiatrowa uzyskała należyty priorytet przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska oraz interesów innych użytkowników morza. Dzięki zaplanowaniu całego procesu, od przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego, przez dostosowanie prawa do aktualnej sytuacji, możliwe było wydanie pozwoleń optymalnie wykorzystujących potencjał Morza Bałtyckiego.

Na załączonej ilustracji możecie Państwo zobaczyć jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich.

.

CENTRUM OFFSHORE UNIWERSYTETU MORSKIEGO W GDYNI

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marek Gróbarczyk (@marekgrobarczyk)

Budowa Centrum Offshore rozpoczęła się oficjalnie w 2021 roku, pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało natomiast uzyskane w listopadzie 2023 roku. Od tego czasu trwało wyposażanie pomieszczeń. Generalnym wykonawcą inwestycji był Budimex, a budowa pochłonęła blisko 64 miliony złotych.

Co ważne, Centrum Offshore posiada bezpośredni dostęp do 500-metrowego Nabrzeża Wisłoujście, dzięki czemu realizowane przez UMG i Instytut Morski operacje na morzu będą efektywniejsze.

Inwestycja nie byłaby możliwa bez nadania odpowiedniej rangi uczelni, którego stała się częścią. Na bazie połączenia ówczesnej Akademii Morskiej z Instytutem Morskim powstał Uniwersytet Morski w Gdyni. Miało to kluczowe znaczenie dla rozwoju uniwersytetu oraz umożliwiło rozwój branży offshore w Trójmieście. Od marca 2021 roku na uczelni prowadzone są pierwsze w Polsce i drugie na świecie studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Na 4 wydziałach uruchomione zostały studia pierwszego lub drugiego stopnia, podyplomowe oraz – MBA, które mają kształcić przyszłe kadry zarządzające segmentem morskiej energetyki wiatrowej.

Więcej o koncepcji budowy morskich farm wiatrowych dowiedzą się Państwo z poniższego materiału.